alexa

پیاده روی اربعین ، نکات و دانسته‌های ضروری

پیاده روی اربعین ، نکات و دانسته‌های ضروری

پیاده روی اربعین ، نکات و دانسته‌های ضروری

همگی مسلمانان جهان، چه شیعه و سنی، امام حسین را می‌شناسند و به او و راهی که او در جهت اعتلای انسانیت و مبارزه با ظلم داشته، ایمان دارند. پیاده روی اربعین رسمی قدیمی است که از زمان بنی امیه تا کنون ادامه داشته و راهی بوده که عاشقان این حضرت، ارادات خود را نشان می‌داده‌اند. این پیاده روی سه روزه را می‌توان سفری زیارتی و روحانی در نظر گرفت که در سال‌های اخیر رونق فراوانی یافته و از همین‌رو، تمهیدات فراوانی نیز برای آن اندیشیده‌اند. توریست اپ در این مقاله، پیاده روی اربعین ۹۷ را بررسی کرده است و تلاش کرده نکات و دانسته‌های این سفر را بیابید. اگر مشتاق و یا کنجکاو این سفر هستید، با ما در این پیاده‌روی هم‌قدم شوید.

نکات دانستنی پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین در چه سالی شروع شد؟

منبع دقیقی از شروع پیاده روی اربعین وجود ندارد، بعضی از افراد در کتاب‌های تاریخی، اولین پیاده‌روی‌ها را به زمان بنی‌امیه و بنی عباس نسبت می‌دهند. از گذشته‌های دور که بگذریم و به دوران بعثی‌ها که برسیم، با روزگاری مواجه خواهیم شد که شیعیان در عراق مهجور بوده و قدرت اجرای مراسم پیاده روی اربعین را نداشته‌اند. تا اینکه با سقوط این رژیم در سال ۲۰۰۳، مردم عراق و سایر کشورها از جمله ایران، توانستند دوباره این مراسم را اجرا کنند و سالانه بر تعداد این زائرین افزوده شد.

پیاده روی اربعین، یکی از نمادهای همبستگی مسلمانان شیعه جهان است و جالب است بدانید تعداد افرادی که از همه جهان در مراسم پیاده روی اربعین در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ شرکت کردند، ۲۲ میلیون نفر بوده است.

نکات مهم درباره پیاده روی اربعین

پیاده روی اربعین در چه روزهایی اجرا می شود؟

پیاده روی اربعین 97 و نکات آن

از سال ۲۰۰۳ که محدودیت سفر به عراق و کربلا برداشته شده است، سالیانه، کاروان‌های زمینی و هوایی بسیاری برای زیارت امام حسین می‌روند. اما پیاده‌روی اربعین، همانطور که از نامش برمی‌آید، مربوط به زمان ویژه اربعین، یعنی ۴۰ روز بعد از شهادت ایشان است.
معمولا برای آنکه در روز اربعین در کربلا حضور داشته باشید، باید روز ۱۶ صفر، سفر خود را شروع کنید تا بتوانید در روز موعود در کربلا باشید.

پیاده روی اربعین آبان ۹۷

چه افرادی برای پیاده روی اربعین مجاز هستند؟

پیاده روی اربعین کربلا

هیچ قانونی برای رفتن به این سفر از لحاظ محدودیت سنی وجود ندارد، به طوری که حتی بسیاری از افراد به صورت خانوادگی می‌روند و کودکان خود را نیز به همراه می‌برند. افراد سالخورده زیادی نیز هستند که زحمت، رنج و سختی این سفر را به جان می‌خرند تا به این زیارت بروند.

نکات قابل توجه پیاده روی اربعین

در هنگام رفتن به پیاده روی اربعین، باید چه وسایلی با خود ببریم؟

پیاده روی اربعین 97 کربلا

به دلیل آنکه قصد پیاده روی دارید و این پیاده روی، بسته به وضعیت بدنی شما ممکن است تا سه روز طول بکشد، باید از حمل چمدان خودداری کنید و به جای آن کوله پشتی داشته باشید. در اینجا، نکات مهم چمدان بستن را خواهید خواند. اما از آنجا که این سفر تا حدی متفاوت است، به صورت اختصاصی وسایلی که باید با خود بروید، اشاره شده است:

 • ۱) لباس مناسب بپوشید. سعی کنید لباس‌ها پلاستیکی و یا لی نباشد تا پیاده روی کار آسان‌تری شود.
 • ۲) کفش مناسب به پا کنید و تا حد امکان، کفش شما کتانی باشد.
 • ۳) کوله پشتی که انتخاب می‌کنید، جادار و مقاوم باشد.
 • ۴) وسایلی مانند شارژر موبایل، پاوربانک، عینک آفتابی، کرم‌های مرطوب کننده و ضد آفتاب به همراه داشته باشید.
 • ۵) اگر بتوانید یک کیف کمری به همراه داشته باشید، می‌توانید ضروریاتی که همواره به آنها نیاز دارید را در آن بگنجانید.
 • ۶) لباس گرم و جوراب‌ اضافی به همراه داشته باشید
 • ۷) خانم‌ها باید چادر به همراه داشته باشند و در طول مسیر چادر سر کنند.

نکات و دانستنی های پیاده روی اربعین

آیا نکات بهداشتی ویژه‌ای در پیاده روی اربعین وجود دارد؟

 • ۱) مهم است که واکسن مننژیت را حداقل ۷ تا ۱۰ روز قبل از شروع سفر تزریق کنید. اگر کودک به همراه می‌برید، واکسیناسیون کودکان را قبل از این پیاده‌روی جدی بگیرید.
 • ۲) به دلیل جریانات بادی، بهتر است ماسک به دهان بزنید تا گرد و خاک به دهانتان نرود.
 • ۳) مایع و یا صابون دستشویی با خود داشته باشید و قبل از میل کردن غذا، حتما دست‌های خود را بشویید.
 • ۴) دستمال کاغذی با خود به همراه داشته باشید.
 • ۵) اگر داروی ویژه‌ای مصرف می‌کنید، حتما آن را با خود به همراه داشته باشید.
 • ۶) به همراه داشتن مجموعه‌ای از گیاهان مانند مرزه، نعناع، آویشن، پونه و زنیان، می‌تواند در رفع مشکلات گوارشی کمک کننده باشد.
 • ۷) برای تاول‌هایی که ممکن است در طول پیاده روی در پاهایتان ایجاد می‌شود،

برای پیاده روی اربعین چه کارهایی باید انجام داد

هزینه پیاده روی اربعین چقدر است؟

برای این پیاده روی، باید پاسپورت داشته باشید. ویزای عراق تهیه کرده باشید، هزینه حمل و نقل تا مرز و تا رسیدن به نجف را داشته باشید. اما می‌‌توانید هزینه خورد و خوراک را حذف کنید، چرا که از مرز مهران تا خود کربلا، جایگاه‌های بسیاری وجود دارد که غذای زائران را فراهم می‌کند. هزینه ویزا بسته به اینکه بخواهید آن را به صورت معمول و بعد از گذر زمان معمول (۵ تا ۱۰ روز) دریافت کنید و یا فوری تحویل بگیرید، بین ۳۷۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان تغییر خواهد کرد. همچنین نیازی به پرداخت عوارض خروج از مرز نخواهید داشت.

مهمترین قوانین پیاده روی اربعین

مسیر پیاده روی اربعین چگونه است؟

 • ۱) تمام مسیر به وای فای مجهز است و اگر سیم کارت عراقی داشته باشید، می توانید از آن بهره ببرید.
 • ۲) نقشه زیر مسیر حرکتی پیاده روی اربعین را نشان می دهد

 

پیاده روی اربعین 97

 • ۳) اگر به صورت زمینی حرکت می‌کنید، ابتدا باید خود را به یکی از چهار مرز مهران، شلمچه، چزابه و یا خسروی برسانید. البته مرز خسرو، مدتی است که به دلایل امنیتی بسته شده است.
 • ۴) از این مرزها به کمک اتوبوس‌ها و ون‌ها باید از شهر کوت بگذرید که معمولا توقفی در آنجا صورت می‌گیرد. می‌توانید استراحتی داشته باشید و پس از آن، به سمت نجف بروید. هزینه اتوبوس‌ها، بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان خواهد بود.
 • ۵) از نجف مسیر پیاده روی شروع می‌شود، ۱۴۵۲ عمود در فواصل ۶۰ متری از هم قرار دارند.
 • ۶) در طول مسیر، موکب‌هایی وجود دارد که نقش اقامتگاه و استراحت‌گاه دارند و برای شب‌مانی و خوردن وعده‌های غذایی مناسب‌اند. این موکب‌ها هزینه‌ای ندارند و تنها برای پیاده روی اربعین ساخته شده اند و در بقیه سال، استفاده دیگری ندارند. این موکب‌ها توسط مردم عراقی ساخته شده‌اند، اما در این ایام، افراد عراقی، لبنانی و حتی ایرانی از مردم با غذاهای عراقی و انواع غذاهای ایرانی، نوشیدنی‌ها و مانند آن پذیرایی می‌کنند.

نکات دانستنی پیاده روی اربعین امسال

گم شدن در مسیر پیاده روی اربعین

ممکن است در طول مسیر پیاده زوی، افراد کاروان خود را گم کنید، برای آنکه بتوانید این مشکل را حل کنید، می‌توانید به سراغ مراکزی بروید که در هر سه کیلومتر، برای گم شدگان بنا شده است. می‌توانید اطلاعات خود را به این مراکز ارائه دهید و یا آنکه از همان ابتدا با افراد کاروان، این قرار را بگذارید که در صورت گم شدن، به یکی از این مراکز مراجعه کنند.

خاطرات پیاده روی اربعین امسال

پیاده روی اربعین چند ساعت طول می کشد؟

پیاده روی اربعین

بسته به اینکه از کدام منطقه ایران، خود را به مرزهای مهران، شلمچه و برسانید، باید در نهایت خود را با اتوبوس‌ها و خودروها به نجف برسانید تا از آنجا بتوانید با پای پیاده به کربلا برسید. این مسیر ۸۵ کیلومتری، معمولا سه روز طول خواهد کشید. اما افرادی که می‌توانند در طول روز مسافت بیشتری طی کنند، حتی می‌توانند دو روزه نیز خود را به کربلا برسانند.

چگونه در پیاده روی اربعین حالمان را خوب کنیم؟

نکات امنیتی که در پیاده روی اربعین باید بدانیم، چیست؟

به دلیل نیروهای داعشی و ناامنی هایی که در کشور عراق وجود داشته و هم اکنون نیز کماکان وجود دارد، باید نکات امنیتی ویژه ای را رعایت کنید:

 • ۱) سعی کنید به همراه کاروان خود سفر کنید
 • ۲) به افراد غریبه اعتماد نکنید
 • ۳) از پاسپورت و ویزای خود کپی تهیه کرده و آنها را در جای مطمئنی نگهداری کنید.
 • ۴) از پاسپورت و ویزای خود عکس بگیرید و در موبایل خود ذخیره کنید
 • ۵) اطلاعات موبایل خود را قبل از آغاز این سفر، در جای دیگری ذخیره کنید و آنها را در موبایل خود قرار ندهید

 

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد اطلاعات کلی از پیاده روی اربعین را بررسی کند. اگر تجربه این سفر را داشته‌اید می‌توانید اطلاعات خود را در اختیار ما و دیگر خوانندگان بگذارید.

منبع: arbaeen.ir


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *