alexa

معرفی پناهگاه های حیات وحش ایران

معرفی پناهگاه های حیات وحش ایران

معرفی پناهگاه های حیات وحش ایران

امروز قصد داریم به مناطقی از ایران سفر کنیم که کمتر نامشان را شنیده‌ایم؛ مناطقی که مامن و پناهگاه موجوداتی است که مسلما با دیدنشان روی زمین به وجد خواهیم آمد. بله، پناهگاه های حیات وحش ایران! شاید به جرات بتوانیم بگوییم که این مناطق تنها مناطقی است که حیوانات ایران ما می‌توانند تا حدی احساس امنیت بکنند و به حیات و گسترش خود بپردازند.

لینک های مرتبط
    جاهای دیدنی تهران و ایران ، ثبت شده در یونسکو
    کویر ابوزیدآباد و مرنجاب ، سرزمین طلایی ایران
    دلایل جالب جهانگردان برای گردشگری در ایران
    زیباترین آثار ثبت شده ایران در یونسکو

در حقیقت زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم، عمری طولانی دارد، در حد ۴٫۵ میلیارد سال  و تنها ۲۰۰ هزار سال است که انسان، این موجود دوپا که خود را مخلوق برتر خداوند می‌داند، چشم به دیدار زمین زیبا کرده است و در همین مدت کم هم توانسته به مدد همین برتر اندیشی، گسترش جوامع و رشد تکنولوژی، زیستگاه‌های بسیاری مانند تالاب‌ها و مناطق طبیعی را از بین برده و یا آلوده کند که به موجب آن، موجودات بسیاری منقرض شده‌اند و دیگر خبری از آنها نیست.

با این تفاسیر، در مقاله امروز، توریست اپ به سراغ معرفی مهم‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش ایران رفته است و تلاش کرده برای دوستداران طبیعت و محیط زیست، زیبایی‌های باقیمانده ایران را به تصویر بکشد. با ما در این گردشگری هیجان‌انگیز همراه شوید.

مهم ترین پناه گاه های حیات وحش ایران

معنای پناهگاه حیات وحش

پناهگاه های حیات وحش، مناطقی هستند با پوشش های گیاهی و عوارض جغرافیایی منحصر به فرد و بیشتر از آنکه از جهت عوارض طبیعی مد نظر باشند، از جهت گونه‌های گیاهی و جانوری مورد اهمیت هستند و این مناطق را می‌توان تنها مناطق امن برای حضور جانوران و گیاهان دانست. در حالت معمول، تعدادی از این مناطق، به پارک‌های ملی تبدیل شده‌اند و همین موضوع اهمیت حفاظت از آنها را بیشتر کرده است.

پناه گاه های حیات وحش در ایران

لیست پناهگاه های حیات وحش در ایران

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

۱٫ پناهگاه حیات وحش بیستون، کرمانشاه
۲٫ پناهگاه حیات وحش دشت لاغری بردسکن، خراسان رضوی
۳٫ پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه، ساری
۴٫ پناهگاه حیات وحش شیراحمد، سبزوار
۵٫ پناهگاه حیات وحش توران، سمنان
۶٫ پناهگاه حیات وحش جزیره شتور، هرمزگان
۷٫ پناهگاه حیات وحش دربند راور، کرمان
۸٫ پناهگاه حیات وحش دره انجیر و نی‌باز، یزد
۹٫ دربند قاطرچی، ماهنشان (زنجان)
۱۰٫ منطقه شکار ممنوع دربند مشکول، اردبیل
۱۱٫ پناهگاه حیات وحش رباط شور، فردوس (خراسان جنوبی)
۱۲٫ شبه جزیره میانکاله، بهشهر مازندران
۱۳٫ پناهگاه حیات وحش عباس آباد، نائین اصفهان
۱۴٫ پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو، اصفهان
۱۵٫ پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی، اصفهان
۱۶٫ پناهگاه حیات وحش خارک، بوشهر
۱۷٫ کیامکی، آذربایجان شرقی شهرستان ارس
۱۸٫ پناهگاه حیات وحش لوندویل، شهرستان آستارا، گیلان
۱۹٫ پناهگاه حیات وحش مهروییه، کهنوج استان کرمان
۲۰٫ پناهگاه حیات وحش میاندشت، شهرستان جاجرم خراسان شمالی
۲۱٫ پناهگاه حیات وحش دشت ناز، مازندران
۲۲٫ پناهگاه حیات وحش موته، اصفهان

پناهگاه حیات وحش

پناهگاه حیات وحش قمیشلو

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

این منطقه یکی از مهمترین پناهگاه‌های حیات وحش ایران با وسعت حدودی ۱۱۳ هزار هکتار است و در ۴۵ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد. این منطقه به دلیل داشتن ارزش زیستگاهی ویژه و همینطور بناهای مربوط به دوران قاجار هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

در این منطقه دو بخش ارتفاعات و دشت دیده می‌شود که “عمر کوه”، “موستان”، “زنگاری” و “دم زرد” مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. این پناهگاه دارای اقلیمی نیمه خشک بیانی است. تا به امروز در این منطقه ۳۴۴ گونه گیاهی از ۲۲۳ جنس ثبت شده است. همچنین ۳۷ گونه پستاندار، ۸۲ گونه پرونده و ۳۲ گونه خزنده نیز در این منطقه دیده شده است. در بخش‌های مختلف این منطقه حیواناتی از قبیل گرگ، کفتار ، آهو و تیهو و البته عقاب‌های صحرایی خطرناک نیز وجود دارد.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

آیا می‌توانید به این منطقه سفر کنید؟ تنها بخش مشخصی از این منطقه قابل بازدید عموم است و البته در زمان‌های خاصی نیز بازدید صورت می‌گیرد.

پناهگاه حیات وحش جاسب

پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

چرا به این پناهگاه، کلاه قاضی می‌گوییم؟ بلندترین نقطه این منطقه، شکل عجیبی دارد که حاصل کنارهم قرارگیری دو صخره سنگی بزرگ با شیب تند است و اگر از دور به این کوه خیره شوید، می‌توانید متوجه شکلی مشابه کلاه قاضی‌های قدیم شوید.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

کلاه قاضی از دیگر پناهگاه‌های حیات وحش ایران با مساحت حدود ۵۰ هزار است که در بخش جنوبی اصفهان قرار گرفته و جاده آسفالته اصفهان ـ شیراز از کناره شمالی و غربی آن می‌گذرد. این منطقه به صورت خاصی طراحی شده است و کوهستان‌ها و صخره‌های پرشیب و مرتفع با طبقه بندی ویژه‌ای دیده می‌شود. تیپ اصلی پوشش گیاهی در این منطقه درمنه زار اعلام شده است. تا به امروز ۲۵۲ گونه گیاهی متعلق به ۱۹۲ جنس در این پناهگاه دیده شده و ۱۷ گونه پستاندار، ۱۱ گونه خزنده و یک گونه دوزیست!

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

آیا می‌توانید به این منطقه سفر کنید؟ بازدید از این منطقه تنها برای مستندسازان آزاد است و مردم عادی اجازه ورود به این منطقه را ندارند.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز

پناهگاه حیات وحش حیدری

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

این منطقه در مجاورت رشته کوه بینالود و در ۷۰ کیلومتری شهر نیشابور از استان خراسان رضوی (مشهد) قرار گرفته و از سال ۱۳۷۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است. مساحت آن، ۴۶.۳۵۰ هکتار است که وسعت قابل توجهی است. یکی از دلایل اهمیت این منطقه، وجود قوچ اوریال خالص است و شکارچیان خارجی این منطقه را بهشت قوچ دنیا نام نهاده‌اند.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

پستانداران این منطقه قوچ، گربه وحشی، گربه پالاس، سمور و همینطور گراز و روباه است. خزندگانی همچون مار، مارمولک و آگامای قفقازی نیز در این پناهگاه دیده می‌شود. پوشش گیاهی این منطقه شامل درختان اورس، کرکو، داغداغان و سنجد است و البته در برخی از بخش‌های آن نیز شاهد شیرخشت و بارهنگ هستیم.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

آیا می‌توانید به این منطقه سفر کنید؟ بازدید از این منطقه برای مردم عادی ممنوع است، اما در برخی از زمان‌های سال شاهد بازدید از مکان های خاص آن هستیم که البته به صورت کاملاً مراقبت شده صورت می‌گیرد.

پناهگاه حیات وحش میانکاله

پناهگاه حیات وحش دره انجیر

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

دره انجیر، در لیست بهترین پناهگاه‌های حیات وحش ایران قرار گرفته و در محدوده استان یزد واقع شده است. دارای مساحت ۱۷۵.۲۲۷ هکتاری با مناطق وسیع کوهستانی و دشتی است. این منطقه به محل عبور و مهاجرت یوزپلنگ‌های آسیایی شهرت دارد؛ یوزپلنگ‌هایی که تنها دارای دو نژاد در جهان هستند و یک نوع از آنها فقط در محدوه قاره آفریقا و دیگری در ایران است.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

در ارتفاعات این منطقه دره‌های عمیقی وجود دارد و گونه‌های شاخص جانوری مانند یوزپلنگ، پلنگ، جیبر، قوچ و میش و کل و بز این نطقه را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. همینطور پرندگانی از قبیل زاغ بور، دودوک و پرندگان شکاری نیز به وفور در این پناهگاه دیده می‌شوند. این منطقه در معرض خشکسالی است و یکی از دلایل آن نیز کمبود شدید آب و علوفه گزارش شده است.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

آیا می‌توانید به این منطقه سفر کنید؟ این منطقه حفاظت شده نیست و ورود به آن آزاد است، اما تهدیدهای منطقه بسیار زیاد است و هرگز پیشنهاد نمی‌شود بدون در نظر گرفتن اقدامات ضروری وارد این بخش شوید.

پناهگاه حیات وحش در ایران

پناهگاه حیات وحش عباس آباد

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

این منطقه با وسعت حدود ۳۰۵ هزار هکتاری در صد کیلومتری شهر نایین قرار گرفته است. رشته‌های کوه‌های عظیم این منطقه بسیار چشم نواز است. ۴۸ % از پناهگاه عباس آباد پوشیده از کوهستان‌های صخره‌ای و صعب العبور است. ۴۳ % آن دشت و ۶ زیستگاه ماسه‌ای در آن دیده می‌شود و اراضی سیلابی این منطقه به ۳ % می‌رسد. در این پناهگاه ۴۳ گونه پستاندار، ۸۹ گونه پرنده دائمی، ۱۷۹ گونه پرنده فصلی و مهاجر و همینطور ۲۴ پونه خزنده وجود دارد.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

این منطقه یک منبع ذخیره‌ای ارزشمند ژنتیکی است و در آن شاهد جمعیت قابل توجهی از گونه‌های مهم و کمیاب هستیم، به طوری که یوزپلنگ، شاه روباه و جبیر سهم زیادی  از منطقه را به خود اختصاص داده‌اند. پناهگاه عباس آباد به دلیل موقعیت خاص و ویژه ای که در مرکز زیستگاه‌های یوزپلنگ کشور دارد، از ارزش بسیار بالایی برای تیم های خارجی زیست‌شناسی برخوردار است. این پناهگاه در حال حاضر وضعیت متوسطی دارد و سیستم‌های حفاظتی سبب شده است که دوره انقراض آن به تأخیر افتد.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

آیا می‌توانید به این منطقه سفر کنید؟ بازدید از پناهگاه‌های حیات وحش ایران نیاز به بررسی دقیق و زمان بازدید داشته و ورود به این مناطق بسیار خطرناک به نظر می‌رسد.

پناهگاه حیات وحش کیامکی

پناهگاه حیات وحش موته

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

این منطقه مساحتی بالغ بر ۲۰۵ هزار هکتار در بخش شمال غربی استان اصفهان قرار گرفته است. تاکنون حدود ۴۷۸ گونه گیاهی در این منطقه ثبت شده و ۲۵ گونه پستاندار، ۸۸ گونه پرنده و ۲۵ گونه خزنده هم در موته زیست می‌کنند. گونه‌های شاخص جانوری در دشت های پهناور منطقه دیده می‌شود و مهم‌ترین آنها قوچ و میش، کل و بز و گربه‌های وحشی و پلنگ و روباه است. انواع جوندگان، انواع پرندگان از جمله کبک در این منطقه به وفور یافت می‌شود.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

منطقه موته در طول عمر خود یکبار به سمت انقراض رفته و با کمک تیم‌های بررسی و حفاظتی این منطقه مجدداً به نفس کشیدن رسیده است و امید است که تمامی پناهگاه‌های حیات وحش ایران بتوانند عمری طولانی و دقیق داشته باشند.

آیا می‌توانید به این منطقه سفر کنید؟ بازدید از این منطقه در فصل‌های گرم سال برای تیم های خاصی فراهم می‌باشد.

پناهگاه های حیات وحش در ایران - توریست اپ

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد تا میزانی از اطلاعات مربوط به پناهگاه های حیات وحش ایران را بررسی کند. اگر فرصت سفر به یکی از این پناهگاه ها را داشته اید، می‌توانید تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 دانلود نسخه ios از سیب اپ

 دانلود نسخه اندروید از کافه بازار

 دانلود مستقیم نسخه ios

 دانلود نسخه اندروید از گوگل پلی

 دانلود مستقیم نسخه ios

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *