alexa

سوغات تاجیکستان ، همسایه فارسی زبان ما چیست؟

سوغات تاجیکستان ، همسایه فارسی زبان ما چیست؟

سوغات تاجیکستان ، همسایه فارسی زبان ما چیست؟

تاجیکستان، یکی از کشورهای اصیل با فرهنگی غنی است. زمانی که به این کشور مسافرت کنید، می‌توانید بسیاری از رسوم سنتی و دیرینه این مردم را در جای جای این کشور ببینید و لذت ببرید. توریست اپ در این مقاله به سراغ سوغاتی‌های کشور تاجیکستان رفته و تلاش کرده مهم‌ترین موارد را بررسی کند.اگر دوستدار آشنایی بیشتر با این کشور هستید، می‌توانید مقالات مربوط به جاهای دیدنی، غذاها و مراکز خرید تاجیکستان را نیز در اینجا بیابید.

سوغات تاجیکستان

محصولات سفالی (clays products)

در تاجیکستان، انواع مختلف و زیبایی از مجسمه‌های سفالی را می‌سازند؛ یکی از صنایع دستی محبوب که می‌توانید برای سوغاتی و هدیه به دوستان و حتی کودکان روی آنها حساب کنید. البته در بسته‌بندی آن دقت کنید تا در حین حمل مشکلی برایشان پیش نیاید.

محصولات سفالی تاجیکی

سوغات تاجیکستان

اطلس (Atlas)

اطلس‌ها، لباس‌های محلی زیبا و از جنس ابریشمی هستند که برای مردان و زنان تاجیکی تهیه می‌شود و معمولا آنها را برای مهمانی‌ها و مجالس ویژه می‌پوشند. طرح و رنگ این لباس‌ها، سلیقه و هنرمندی تاجیکی‌ها را نشان می‌دهد. اگر به دنبال تهیه لباس‌های زیبا هستید، روی این اطلس‌ها حساب ویژه‌ای باز کنید.

اطلس تاجیکستان

سوغات تاجیکستان

بافندگی (Bofandagi)

یکی از تفریحات و صنایع دستی کشور تاجیکستان بافندگی فرش و گلیم است که بین بانوان از اهمیت بیشتری برخوردار است. بانوان تاجیکی این هنر زیبا را با دست و در طرح‌های متنوع می‌بافند. در حقیقت بین ما ایرانی‌ها و تاجیکی‌ها تشابهات فرهنگی وجود دارد که یکی از آنها همین فرش‌بافی است.

بافندگی از سوغاتی های تاجیکستان

سوغات تاجیکستان

نجاری (duredgari)

یکی دیگر از مشاغل تاجیکی‌ها که با آن سوغاتی‌های متنوعی تولید می‌کنند، نجاری است. حرفه‌ای که با چوب، زیبایی‌های فراوانی مانند جعبه جواهرات، عصا، فلوت، تابلو و… می‌سازند.

نجاری تاجیکی

سوغات تاجیکستان

ظروف مسی تاجیکستانی

ظروف مسی یکی از نوستالژی‌های ایرانیان می‌باشد که در بین تاجیکی‌ها نیز رواج دارد. ظروفی که امروزه و در طب تغذیه، به استفاده از آنها برای تهیه غذا تاکید می‌شود. می‌توانید این ظروف زیبا را در طرح‌های مختلف در تاجیکستان ببینید و تهیه کنید.

ظروف مسی تاجیکستانی

سوغات تاجیکستان

نان تاجیکی (nanpazi)

یکی از میان وعده‌های تاجیکی که در سوپرمارکت‌ها و قنادی‌های شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان خواهید یافت، نان‌های تاجیکی است که یکی از انواع خوردنی‌های غذایی خوشمزه به حساب می‌آید. می‌توانید این نان‌ها را به میزان زیادی در تاجیکستان امتحان کنید و یا به عنوان سوغاتی به عزیزان خود هدیه دهید.

نان تاجیکی

سوغات تاجیکستان

تندیس‌های تاریخی تاجیکستان

این تندیس‌ها، نمادی از مردم عادی و افراد مشهور و تاریخی تاجیکستان است که به راحتی تاجیکستان را معرفی می‌کند.  این تندیس‌ها را از جنس سفال یا چوب می‌سازند و در هنگام خرید، باید به درستی بسته‌بندی شوند تا در هنگام حمل، شکسته نشوند.

تندیس‌های تاریخی تاجیکستان

سوغات تاجیکستان

چرم (leather)

در تاجیکستان محصولات انواع چرم را به وفور خواهید یافت؛ تاجیکی‌ها در این صنعت بسیار پیشرفته هستند. اگر قصد دارید هدیه‌ای منحصر به فرد هدیه دهید، کیف و کفش‌های چرمی تاجیکستان بهترین سوغاتی است.

چرم تاجیکستان

سوغات تاجیکستان

حوله تاجیکستانی

هنگامی که نام این سوغاتی را بشنوید، به میزان زیادی تعجب خواهید کرد، چرا که این کالا را به میزان زیادی معمولی و حتی روزمره می‌دانید. اما باید بدانید حوله‌های تاجیکی، به دلیل الیاف به کار رفته در آن، محصول مرغوبی محسوب می‌شوند و می‌توانید برای تهیه هدیه یکی از آنها را انتخاب کنید.

حوله تاجیکستانی

سوغات تاجیکستان

تابلوهای گلدوزی تاجیکستان

یکی دیگر از سوغاتی‌های تاجیکستان که بانوان و دختران در اوقات فراغت خود آن را تولید می‌کنند، تابلوهای گلدوزی شده‌لس است که گاهی اوقات در تهیه آن از طلا نیز استفاده می‌شود. این سوغاتی زیبا و خاص را می‌توان برای تزئین اتاق خواب و اتاق کودک تهیه کرد.

تابلوهای گلدوزی تاجیکستان

سوغات تاجیکستان

در این مقاله تلاش شد مهم‌ترین سوغات تاجیکستان بررسی شود. اگر به تاجیکستان سفر می‌کنید، می‌توانید تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان توریست اپ به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *