alexa

جنگل الیمستان، گنجینه سبز آمل در استان مازندران

جنگل الیمستان، گنجینه سبز آمل در استان مازندران

جنگل الیمستان، گنجینه سبز آمل در استان مازندران

یکی‌ از درخشش‌های شهرستان آمل در استان مازندران، جنگل الیمستان است. گنجینه سبزی که تمام زیبایی‌ها مسحور کننده را بطور یکجا در خود دارد. شهرستان آمل از نظر تاریخی و فلسفی پیشینه‌ای غنی داشته و جزء شهرهای مهم ایران از لحاظ کشاورزی، ترابری، صنعت ، معدن و گردشگری محسوب می‌شود.

از نظر جغرافیایی، شهر آمل در جلگه مازندران و در شش کیلومتری شمال کوه البرز قرار دارد. پوشش گیاهی شهرستان آمل بی‌نظیر است. پوشش جنگلی و گیاهی، شهرستان آمل را دربر گرفته و غنی‌از رویش انواع درختانی چون بلوط، افرا، توسکا، افرا، انواع گیاهان دارویی و غیر دارویی ازجمله گیاهان خاک شیر، گل گاو زبان، گل ختمی و غیره در این شهرستان می‌روید.

همچنین شهرستان آمل دارای مناطق بکر جهت دامپروری و چرا کردن حیوانات اهلی است.

از تمام این خصوصیات که بگذریم به جنگل الیمستان می‌رسیم. جنگلی که از لحاظ سبزینگی، یکی‌از برجسته‌ترین و ارزشمند‌ترین منابع طبیعی شمال کشور به‌شمار می‌آید

در ادامه با توریست اپ همراه شوید تا با ویژگی‌های جنگل الیمستان که هر گردشگری را مست و شیوای جلوه‌گری‌هایش می‌کند، آشنا سازیم.

جنگل الیمستان

ویژگی‌های جنگل الیمستان

همانطور که در مقدمه ذکر شد شهرستان آمل دارای پوشش گیاهان دارویی و غیر دارویی بوده و جنگل الیمستان یکی‌از مهمترین بسترهای رشد و رویش گیاه خوراکی بنام گیاه الیماست است که از نامش شبیه به اسم جنگل است، چراکه جنگل الیمستان به نوعی این گیاه را در خود به وفور می‌پروراند. همچنین جنگل الیمستان، به دلیل مه آلود بودنش، تجربه جدید و تازه‌ای را از لحاظ طبیعت گردی می تواند برایتان رقم بزند.

از سوی دیگر کوهنوردی در جنگل الیمستان به دلیل قله ای که با همین نام در جوار جنگل الیمستان است، حس تازگی و طراوت نابی به شما می‌بخشد.

از جنگل الیمستان به عنوان جنگلی رویایی یاد می‌کنند و بارزترین دلیل آن این است که جز برگ‌های سبز و درختانی که شما را در دامان خود هدایت می‌کنند چیز دیگری نمی‌بینید. اینجا خبری از دود، آلودگی، خودرو، سر و صدا نیست و تنها بوی خوش سبزینگی و طراوت آنها همراه با وزش خنک باد است که به صورتتان می‌وزد.

روستای الیمستان در جوار جنگل الیمستان خودنمایی می‌کند که حتی اگر قصد داشته باشید استراحتگاهی در دل روستا داشته باشید، مردمان بومی استقبال گرمی از شما خواهند نمود. برخی گردشگران نیز کمپینگ و نصب چادر شب و کیسه خواب را در دامان طبیعت بیشتر ترجیح می‌دهند. قله دماوند، دشت‌های پُرگل و انبوهی از درختان راست قامت در جنگل الیمستان برای استقبال از گردشگران و طبیعت دوستان آماده‌اند.

در ادامه برای آشنایی با دیگر جلوه‌های این جنگل رویایی با توریست اپ همراه باشید.

نام الیمستان

گفته شد که جنگل الیمستان بستر گرم و مناسبی برای یک نوع گیاه خوراکی بنام الیمستان است. گیاه الیمستان در اردیبهشت ماه، در بهار خنک و دلپذیر می‌روید و کناره‌های رودخانه را برای رشد و رویش خود برمی‌گزیند. گیاهی بومی که وقتی در کنار رودخانه قدم برمی‌دارید در کنار قلوه سنگ‌های کنار رود، با سبزینه‌های کوچکی که بیشتر شبیه به پیازچه است، مواجه می‌شوید. گویند که از این نوع گیاه خوراکی در غذا و خورشت‌های محلی استفاده می‌شود. ازسوی دیگر همجواری روستای الیمستان باعث شده که جنگ نیز به همین نام خوانده شود.

جنگل الیمستان

تفریحات جنگل الیمستان

طبیعت دوستان می‌دانند که چطور و چگونه از فضای آرامش بخش طبیعت بکر جنگل الیمستان بهره ببرند. بالاخص افرادی که در شهرهای صنعتی مجبور به تحمل انواع آلودگی هوا، صدا، ترافیک، هرج و مرج و شلوغی هستند. طبیعتا ماندن در طبیعت سبز جنگل الیمستان آرامش ذهنی را به شما بازمیگرداند. از جمله تفریحات در جنگل ناب و سبز الیمستان، طبیعت گردی، جنگل نوردی، عکاسی، نشستن در کنار چشمه سارها و جویبارها و لذت از هوای خوش بهار، سکوت و آرامش است. پیاده روی، عکاسی و آبی به سر و صورت و پاها زدن از جمله لذت‌های خنکای جنگل الیمستان است.

در روستای الیمستان نیز همنشینی با اهالی منطقه و آشنایی با فرهنگ و نوع زندگیشان، شما را از فکر حل و هوای شهر طبیعتا دور نگاه داشته و با شیوه و نوع زندگی مردمان روستا از نزدیک آشنا می‌شوید.

استفاده از لبنیات و محصولات محلی ازدیگر تجارب خوشایند روستای الیمستان است.

پیک نیک در دل طبیعت جنگل الیمستان، نوشیدن چای ذغالی، خاطره ای به یاد ماندنی را برایتان رقم می‌زند.

جستجوی انواع تورهای داخلی و خارجی را همراه با اطلاعات گردشگری روز دنیا با نصب راحت و رایگان توریست اپ تجربه کنید.

دانلود اپلیکیشن توریست اپ

مسیر دسترسی به جنگل الیمستان

برای رسیدن به جنگل الیسمتان بایستی جاده پُرپیچ هراز را طی کرده و به شمال ایران بروید. مسیر غنی از زیبایی‌های طبیعی و خلقت خداوندی است. کوه‌های باصلابت، درختان تنومند، رودها و دریاچه ها همگی شمایل جاده هراز هستند. روستای الیمستان در جاده‌ای فرعی است که یک مقدار از مسیر را بایستی پیاده روی کرده و به استقبال جنگل دیدنی و چشمگیر الیمستان بروید.

جنگل الیمستان

وسایل ضروری در طبیعتگردی در جنگل الیمستان

از جمله وسایل ضروری گردشگران کولی‌پشتی سبک حاوی خوراکی و نوشیدنی بوده، درصورت تمایل به نصب چادر و خوابیدن در جنگل بایستی کیسه خواب و چادر شب نیز با خود به همراه داشته باشید اما اگر تمایل به اسکان در روستا را دارید با داشتن یک زیرانداز سبک می‌توانید پیک نیک لذتبخشی در کنار رودخانه هایی که از میان جنگل در جریانند، داشته باشید.

از دیگر محتویات مهم باتوم جهت پیاده روی آسان‌تر، کفش مناسب و کلاه لبه‌دار است. البته به دلیل سایه درختان پُربار منطقه ، تابش پرتو آفتاب را زیاد حس نمی‌کنید اما اشخاصی که استعداد گرمازدگی را دارند آب کافی و کلاه لبه دار را بهتر است همراه خود داشته باشند. لازم به ذکر است برای یک طبیعت گردی مفرح بهتر آن است که بار خود را زیاد سنگین نکرده و تنها به حمل وسایل ضروری بپردازید.

گردشگری برای این مناطق بصورت گروهی خوشایند تر و مطمئن‌تر است. همچنین توریست اپ راهنمای مناسبی برای گردشگران از جهت دراختیار قرار دادن اطلاعات ضروری گردشگری، به شمار می‌آید و گردشگران با نصب رایگان و راحت آن بر روی گوشی‌های هوشمند خود از اطلاعات مختص به گردشگری از جمله تورهای داخلی و خارجی، وضعیت اقلیمی، مناطق دیدنی، استراحتگاه و چگونگی اقامت اطلاع حاصل کنند و با خانواده و دوستان سفری آرامش بخش را در روستا و جنگل الیمستان، گنجینه سبز آمل، بهره‌مند شوند.

جهت دانلود اپلیکیشن توریست اپ کلیک کنید

توریست اپ، همسفر همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *