alexa

تخت سلیمان – گنجینه ارزشمند ساسانیان

تخت سلیمان – گنجینه ارزشمند ساسانیان

تخت سلیمان – گنجینه ارزشمند ساسانیان

آتشکده آذرگُشنَسب نام دیگر تخت سلیمان نامی تاریخی و باستانی در حوالی تکاب و سرزمین تخت سلیمان است. تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی و در فاصله‌ای حدود ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب قرار دارد. تخت سلیمان دارای جاذبه‌های تاریخی و دیدنی بوده و محوطه باستانی آن شامل کاخی متعلق به دوره ساسانیان، آثار باستانی نظیر زندان سلیمان، تخت بلقیس و همچنین آتشکده آذرگشنسب می‌شود. ناگفته نماند که به تخت سلیمان، شهر گنجک نیز گویند. علاوه‌بر آن، تخت سلیمان در دوره سلسله اشکانیان، پایتخت ایران به‌نام فره‌اسپه بوده است. تخت سلیمان بزرگ‌ترین کانون مسائل اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، مذهبی و همچنین جزء بزرگ‌ترین عبادتگاه‌های ایرانیان در دوره پیش از اسلام محسوب می‌شد. در ادامه برای آشنایی با ویژگی‌های تاریخی و باستانی تخت سلیمان با توریست اپ همراه شوید.

آتشکده آذرگشنسب تخت سلیمان

آتشکده آذر گشنسب تخت سلیمان

در دوره ساسانیان سه آتشکده در ایران وجود داشت. آتشکده‌هایی ازجمله بُرزین مهر به معنای آتش عشق در زبان کُردی است، که در حوالی منطقه نیشابور خراسان قرار داشت. آتشکده دیگری به نام فریغ بوددر که در زبان کُردی به معنای آتش فره ایزدی در فارس جای داشت و سومین آتشکده آذر گشنسب واقع در تکاب آذربایجان است. آتشکده آذرگشنسب در زبان کُردی به معنای آتش اسب نر می‌باشد. آتشکده آذرگشنسب به نام‌های دیگری از جمله گنزک، گنجه نیز خوانده می‌شد. رومی‌ها آن را گزکا و عرب‌ها آن را شیز می‌نامیدند.

بسیاری از افراد بر این باورند که تخت سلیمان، زادگاه زرتشت بوده و بدین ترتیب آتشکده آذرگشنسب مورد احترام بسیاری از ایرانیان به خصوص ایرانیان زرتشتی از زمان سلسله ساسانیان تا به اکنون بوده است.

آتشکده در قلعه تاریخی تخت سلیمان قرار دارد. این آتشکده شامل بخش‌های مختلفی ازجمله معبد آناهیتا، ایوان خسرو، آتشکده شاهی و جنگ آوران و دروازه‌ها است که از ناب‌ترین سازه‌های تاریخی جهان محسسوب می‌شود.

ازجمله پادشاهان دوره ساسانی که توجه ویژه‌ای به آتشکده آذرگشنسب داشته و نسبت به آبادانی آن کوشیدند، خسرو انوشیروان و خسرو پرویز بودند. همچنین آتشکده آذرگشنسب متعلق به سه هزار سال پیش بوده و در آن به مراسم‌های مذهبی، آئینی و عبادت می‌پرداختند. علاوه بر آن در اعیاد، جشن‌ها و مراسم‌های تاج گذاری پادشاهان نیز استفاده می‌شد.

تخت سلیمان

آثار باستانی تخت سلیمان

سازه‌های تاریخی و باستانی اغلب در حوالی چشمه رسوبی ساخته و پرداخته شده است. چشمه رسوبی به دلیل وجود املاح بسیارش برای آشامیدن و همچنین برای کشاورزی مناسب نمی‌باشد. مهمترین و برجسته‌ترین آثار سلسله‌های اشکانیان، ساسانیان و ایلخانان در این محل کشف شده است. برجسته‌ترین آثار باستانی تخت سلیمان مرتبط با آتشکده آذر گشنسب و همچنین سایر آثار باقی مانده از دوره ساسانیان در کوه بلقیس و زندان سلیمان به چشم می‌خورد. ناگفته نماند که در طی سالها و دوران اخیر در حیطه تحقیقات مرتبط با عصر پارینه سنگی در سرزمین تخت سلیمان دو بخش باستانیتاریخی کشف شد. نکته قابل توجه آن است که تخت سلیمان دقیقا در میان این دو بخش واقع شده است. بخش چال تپه، درواقع پایگاه دوران پارینه سنگی بوده و بخش چخماق‌لی نیز با آثاری از آن دوره در کارگاه ابزارسازی در این بخش یافت شد. علاوه برآن کهن‌ترین آثار برجا مانده متعلق به دوره پیش از اسلام، گنجینه میراث جهانی تخت سلیمان است که به عصر پارینه سنگی و عصر پُرمصرف مس و سنگ تا آغاز عصر کارایی آهن سلسله تاریخی ساسانیان مرتبط است.

دریاچه تخت سلیمان

دریاچه تخت سلیمان عمقی بیش از ۱۲۰ متر دارد. آب چشمه به گونه‌ای است که از درون زمین به سطح سرازیر شده، جریان می‌یابد و به زمین‌های اطراف نفوذ می‌کند. شکل‌های کناره‌های دریاچه که برای بسیاری رمزآلود و سحرآمیز است، به تدریج در طی گذشت قرن‌ها به دلیل رسوب‌های آب ایجاد شده است. همانطور که از پیش گفته شد آب دریاچه به دلیل املاح بسیار زیاد و همچنین مواد رسوبی منیزیم، پتاسیم، هیدروسولفید، سدیم، کلر و مواد زائد دیگر برای آشامیدنی و کشاورزی مناسب نیست. به‌همین علت شما جانور و یا حیوان آبزی در چشمه نمی‌بینید. آب دریاچه به دو جوی دیگر از سمت شمال و جنوب به زمین‌های زراعتی جریان می‌یابد. گفتنی است که هزاران سال پیش دریاچه‌ای وجود نداشته و به تدریج چشمه‌ای آهکی پدید آمده و به دنبال آن باوجود لعاب‌های موجود از ترکیبات آب، کناره‌های چشمه بالا آمده و پس از آن چشمه ای حاصل شده است. باتوجه به تحقیقات زمین شناسی و باستان شناسی در محدوده، دریافتند که آهک‌ها و لعاب‌های موجود کنار چشمه مرتبط با دوره ساسانیان بوده است که ازجمله عجایب تاریخی به‌شمار می‌رود.

تخت سلیمان

بهترین زمان سفر به تخت سلیمان

پیشنهاد می‌شود در فصول گرم و خنک به تخت سلیمان سفر کنید. هرچند که سرزمین تکاب به گونه‌ای است که در تمامی فصول سال می‌توان به آنجا سفر کرد اما معمولا زمان نوروز تا اواخر تیر بهترین زمان بهاری برای دیدن این منطقه بکر تاریخیباستانی است. در فصل بهار و تابستان دریاچه خنک و باطراوت است و در فصول سرما، با وجودت برودت و سرمای هوا، بخار آب ملایمی از سطح دریاچه بالا آمده و چشم اندازی افسانه‌ای دارد.

با استفاده از توریست اپ می‌توانید به‌راحتی به اطلاعات گردشگری نظیر چگونگی آب و هوا و اطلاعات اقلیمی مقصد، دسترسی داشته باشید.

 دانلود اپلیکیشن توریست اپ 

تخت سلیمان

چگونگی دسترسی به تخت سلیمان

دسترسی به تخت سلیمان بدین صورت است که بایستی به آذربایجان غربی سفر کنید و سپس به شهرستان تکاب بروید. بازدید از مجموعه دیدنی تخت سلیمان از دو راه امکانپذیر است؛ مسیر تکاب راهی ساده و هموار است که می‌توانید با استفاده از تابلوهای راهنمای جاده، سفری آسوده و راحت داشته باشید. چنانچه تمایل به سفر با خودروی شخصی ندارید می‌توانید برای داشتن سفری آسوده و مطمئن از تورهای گردشگری استفاده کنید. مسیر دوم تلفیق راه کوهستان و جاده بوده و با پشت سر گذاشتن زنجان و دَندی می‌توانید به تخت سلیمان برسید.

با نصب رایگان و راحت توریست اپ بر گوشی همراهتان از اطلاعات گردشگری نظیر انواع تورهای داخلی و خارجی، اطلاعات اقلیمی، رزرو هتل و کرایه سوئیت، مناطق دیدنی، مسیرهای دسترسی به مقصد، بهره مند شده و با خیالی آسوده سفری راحت و مطمئن با خانواده‌تان داشته باشید. همچنین توریست اپ یه صورت شبانه روزی آماده دریافت پیشنهادات شما عزیزان می‌باشد.

 نصب اپلیکیشن توریست اپ 

توریست اپ همراه همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *