alexa

اقامت ترکیه و همه اطلاعات تکمیلی در این زمینه

اقامت ترکیه و همه اطلاعات تکمیلی در این زمینه

اقامت ترکیه و همه اطلاعات تکمیلی در این زمینه

اگر به دنبال مهاجرت به کشوری با امکانات مناسب و البته با شرایط تا حدی آسان هستید، در مقاله مهاجرت به ترکیه، اطلاعات زیادی را گردآوری کرده‌ایم، اما توریست اپ در این مقاله به دنبال بررسی اطلاعات تکمیلی در زمینه اقامت ترکیه است. دانستنی‌هایی که در اینجا خواهید خواند، توسط متخصصان مهاجرت و براساس سوالات خوانندگان گرامی و در ادامه مقاله اقامت در ترکیه گردآوری شده است. با ما همراه شوید.

 

زندگی در ترکیه آری یا خیر؟

شرایط زندگی در ترکیه

چند سالی است که به دلایل ویژه‌ای از قبیل همسایگی با ایران، نزدیکی فرهنگی، سهولت رفت و آمد یدون نیاز به ویزا، سهولت اخذ اقامت توریستی ۱ ساله، روند مهاجرت ایرانیان به ترکیه افزایش پیدا کرده و این موج مهاجرت با افزایش مشکلات اقتصادی در ایران بیشتر هم شده است.

اما با چه شرایطی اصلا نباید به فکر اقامت ترکیه باشید

۱) اگر با دست خالی بدون هیچ منطقی به ترکیه می‌آیید و فکر می‌‌کنید دولت ترکیه به هر خارجی شرایط و امکانات ویژه‌ای خواهد داد و بخوبی از ایشان حمایت خواهد کرد سخت در اشتباهید.
۲) اگر به زبان ترکی و فرهنگ ترکیه آشنا نیستید.
۳) اگر زندگی لوکس و تجملی رو دوست دارید.
۴) اگه همیشه ماشین شخصی داشتید و تا به حال سوار مترو نشدید.
۵) اگر فکر می‌‌کنید ترکیه از نظر رفاه هم سطح نروژ و کاناداست.
۶) اگر فکر می‌‌کنید “مشکلات” فقط مخصوص ایران استو در هیچ جای دنیا نباید به مشکل و استرس روبرو شوید.
۷) اگر حیوانات رو دوست ندارید و از سگ و گربه می‌‌ترسید.

 

اقامت در ترکیه از طریق کار چه شرایطی دارد؟

یکی از مهم‌ترین الویت‌ها برای استخدام در کشور ترکیه، تسلط به زبان ترکی است. بسیاری از شرکت‌ها و کارفرمایان ترکی خواستار تسلط شما به زبان ترکی استانبولی هستند تا بتوانید به راحتی صحبت و ارتباط برقرار کنید. با یادگیری زبان، کارهایی به مراتب بهتر و با حقوق بالاتر کسب خواهید کرد. در غیر این صورت مجبور خواهید شد زمان زیادی را صرف کارهای سخت‌تر و با دستمزد کمتر کنید تا زبان ترکی را به مرور زمان بیاموزید.

طبق قانون کاری که در ترکیه در حال اجراست، ۴۵ ساعت در هفته، مدت زمان کار یک فرد شاغل خواهد بود که در روزهای دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۸٫۳۰ تا ۱۷ انجام خواهد گرفت. کارمندان معمولا ۱۴ روز در سال قادر به رفتن به تعطیلات با حقوق هستند و این میزان نسبت به افزایش ساعات کاری فرد، می‌تواند افزایش پیدا کند. همین موضوع تمایل افراد را برای اقامت ترکیه از طریق کار افزایش داده است.

 

چند نکته مهم در زمینه کاریابی در ترکیه

۱) برای کار در ترکیه با حقوق بالا، داشتن مهارت‌های خاص و حرفه‌ای ضروری است.
۲) اگر به واسطه اقامت تحصیلی در کشور ترکیه زندگی می‌‌کنید، حق درخواست ویزای کار ترکیه را نخواهید داشت .
۳) برای کاریابی تخصصی، علاوه بر تسلط به زبان ترکی، داشتن اقامت توریستی و یا اقامت دانشجویی برای جلب اعتماد کارفرما ضروری است.
۴) معمولا برای مهاجران، در میان مشاغل متعدد، کار در ترکیه با جای خواب در الویت است.

 

نحوه دریافت اجازه کار برای پزشکان

بدلیل نیاز بازار کار ترکیه به خدمات پزشکان خارجی در تخصص‌های مختلف، قانون بکار گیری این پزشکان در مراکز و کلینیک‌های خصوصی در سال ۲۰۱۷ تصویب شده است. اما پزشکان محترم برای اشتغال به کار در ترکیه، باید مراحل زیر را طی نمایند:

۱) ورود به ترکیه و اخذ اقامت یکساله کوتاه مدت (توریستی یا از طریق تومر)
۲) یافتن مراکزی که نیاز به تخصص ایشان دارند و مذاکره جهت جذب در آن مراکز

در صورت یافتن مرکز مورد نظر و توافق جهت استخدام، کارفرما اقدام به گرفتن اجازه کار (چالیشما ایزنی) برای پزشک خواهد نمود. برای گرفتن اجازه کار موارد ذیل باید رعایت شود:
۱) مدارک تحصیلی بایستی دنکلیک ( معادل سازی) گردد و توسط وزارت مربوطه در ترکیه مورد تایید قرار گیرد.
۲) پزشک نباید هیچگونه معلولیتی داشته باشد.
۳) در زمان اقدام به دریافت اجازه کار حداقل شش ماه از اجازه اقامت ایشان باقی مانده باشد.

• اگر در این روش، به دنبال اقامت ترکیه با حقوق‌های پرداختی بالا هستید، باید انتظار خود را تغییر دهید.
• این قانون فقط برای پزشکان بوده و موارد دیگر مانند دندان پزشکان، دامپزشکان، دارو سازان و …. را شامل نمی‌شود.

 

بررسی آخرین شرایط اخذ اقامت توریستی ترکیه

شرایط توریستی اقامت ترکیه

یکی از ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت ترکیه، اجاره ملک است. این اقامت برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانند و از مزایای شهروندی این کشور نیز در این مدت بهره ببرند. از آنجایی که این روش معمولا به منظور مقاصد توریستی انتخاب می‌شود، لذا به این نوع اقامت، اقامت توریستی ترکیه هم گفته می‌شود.

 

آیا با اقامت توریستی ترکیه می‌‌توان کار کرد؟

افراد با دریافت هر نوع اقامتی به جز اقامت کاری ترکیه، قادر به کار در این کشور نخواهند بود. اما در صورت دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک (یا هر روش دیگری) می‌‌توانید برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام نمایید. دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه نیز روش مقرون به صرفه‌تری نسبت به سایر روش‌ها است.

 

مزایای دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک چیست؟

۱) امکان اخذ وقت سفارت سایر کشورها (آلمان، اتریش و…) از ترکیه (به علت آنکه شما یک مقیم ترک محسوب می شوید).
۲) آسان‌‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه (چرا که اقامت توریستی ترکیه برای این کشور ارز آوری و درآمدزایی دارد) است
۳) ارزان‌ترین راه دریافت اقامت ترکیه است
۴) با این نوع اقامت، می‌‌توانید به دنبال دریافت اقامت کاری در ترکیه هم باشید.

 

محدودیت‌ها و مشکلات اقامت ترکیه با اجاره خانه چیست؟

۱) با دریافت این اقامت ترکیه، حق تحصیل در این کشور را ندارید: اما با داشتن این اقامت، اجازه درخواست آن را به راحتی می‌توانید ارائه دهید.
۲) با دریافت این اقامت حق کار در این کشور را ندارید: اما با داشتن این اقامت امکان درخواست اجازه کار خواهید داشت.
۳) امکان ثبت شرکت و یا انجام فعالیت‌های اقتصادی را ندارید. اما امکان درخواست آن را دارید.

۴) پروسه اخذ اجازه کار حداقل زمان سه ماهه را خواهد داشت و پس از اخذ اجازه کار و اقامت کاری، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز می‌‌توانند از این اقامت برخوردار باشند.

 

شرایط و نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

اقامت ترکیه با ازدواج

اتباع خارجی در ترکیه می‌‌توانند عقد ازدواج خود را جاری کنند. مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت است. برای نمونه اتباع ایرانی باید از کنسولگریهای ایران برگه تجرد دریافت کرده و به تائیدیه وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند. حداکثر زمان برای اتمام مراحل ازدواج در ترکیه ۲ روز است. در زیر مراحل کامل عقد و ازدواج آمده است:

۱- مراجعه به کنسولگری کشور متبوع خارجیها. اگر یک یا هر دو طرفین ازدواج، ایرانی باشند، باید هر دو فرد به کنسولگری مراجعه کرده و پس از واریز ۹ یورور برای هر نفر در بانک ایش (Türkiye İş Bankası)، برگه تجرد دریافت کنند و سپس آن را برای تائید به وزارت امور خارجه ببرند. باید به این نکته توجه داشته باشید که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران، برای ازدواج نیاز به اجازه پدر دارند و اگر پدر فوت شده باشد، باید گواهی فوت او را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و ۳ قطعه عکس نیاز است.

۲ – تائیدیه از وزارت امور خارجه ترکیه. برگ تجرد صادر شده از سوی کنسولگری به وزارت خارجه ترکیه ارائه شده و در تائیدیه وزارت خارجه باید اخذ شود. در این مرحله ۱۵ لیر ترک برای هر برگه درخواست می‌‌گردد.

۳- آزمایش خون. متقاضیان ازدواج باید برای آزمایش خون به بیمارستانهای دولتی و یا موسسات غیر انتفاعی و خیریه مراجعه کرده و در مورد بیماریهای ارثی و خونی آزمایشاتی انجام دهند. آزمایش خون در بیمارستهای دولتی مجانی است، اما برای خارجیان در زمینه تست ازدواج ارائه خدمت نمی‌‌کنند که می‌‌توان به موسسات خیریه نظیر مبارزه با تالاسمی مراجعه کرد. در این حالت، نتیجه آزمایشات معمولا روز بعد مشخص می‌شود. در این مرحله زوجین باید حضور داشته باشند.

۴- امضا فرم‌های ویژه در دفاتر ثبت اسناد رسمی. فرم‌های ویژه از شهرداریها گرفته شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت اسناد باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می‌شود. می‌‌توانید پاسپورتتان را به هر یک از دفاتر ترجمه برده و آنرا در نوتر (یا دفاتر ثبت اسناد) تائید کنید.

۵- تعیین وقت عقد رسمی. پس از انجام این امور ۲۰ لیر برای کمک به درختکاری پرداخت می‌‌کنید و بسته به نوع سالن نکاح مبلغی از ۴۰ لیر تا ۳۰۰ لیر پرداخت می‌‌کنید. در صورتی که خواهان حضور عاقد در محلی غیر از شهرداری باشید باید هزینه‌های ایاب و ذهاب او نیز پرداخت شود.

۶- ثبت رسمی در ایران. پس از پایان عقد رسمی در ترکیه شما در این کشور رسما زن و شوهر محسوب می شوید. برای ثبت رسمی در ایران می بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولا در رایزنی فرهنگی ایران صورت می‌پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.

 

شرایط ثبت نام دانش اموزان در مدارس ترکیه

اقامت ترکیه و شرایط تحصیلی

۱- ترجمه کارنامه آخرین سال تحصیلی
۲- داشتن کارت اقامت هم دانش آموز هم پدر و هم مادر (در صورت نبودن کارت اقامت یکی از والدین و یا نبودن یکی از والدین داشتن وکالت نامه الزامی هست)
۳- نوتری کردن ترجمه کارنامه
۴ – گرفتن کپی مدارک از جمله کارت اقامت، پاسپورت، مهر آخرین ورود، وکالت نامه (در صورت نبودن یکی از والدین)، نوتری کارنامه، اپستیل شناسنامه فرزند، برگه نفوس.
۵- مراجعه به آموزش و پرورش واقع در خیابان ملتم، طبقه سوم، قسمت دنکلیک ( معادل سازی )
۶- بعد از ۱۰ روز، گرفتن جواب از آموزش و پرورش جهت تایید مدرسه و پایه.

 

برای اقامت ترکیه، کارت اعتباری یا کردیت کارت (TR) دریافت کنید

اقامت ترکیه و کارت اعتباری

کارت‌های اعتباری را می‌توانید از تمام بانک‌های ترکیه دریافت کنید، اما این کارت‌ها چه مزایایی دارند؟

می‌توانید با در دست داشتن کارت‌های اعتباری، به اندازه سقف کارت، خرید کند و یک ماه بعد این پول را پرداخت کند. یعنی بدون داشتن پول، می‌توانید خرید کند و یک ماه بعد آن را پرداخت کنید. همچنین این کارت‌ها در تمام دنیا قابل استفاده هستند.

 

نحوه دریافت کارت اعتباری چیست و به چه کسانی تعلق می‌‌گیرد؟

اگر برای اقامت ترکیه از طریق کار اقدام کرده‌اید و دارای اجازه کار رسمی در ترکیه هستید، به راحتی می‌‌توانید از بانک درخواست کارت اعتباری کنید. برای این منظور باید، مبلغ حقوق خود را در نامه‌ای ارائه کنید تا بانک مورد نظر، مطابق با آن، کارت اعتباری صادر کند. اما اگر دارای اقامت ترکیه از طریق خرید ملک و یا اقامت از طریق اجاره آپارتمان در ترکیه هستید، در این صورت به علت آنکه مقیم ترکیه محسوب می‌شوید، اما از جایی حقوق دریافت نمی‌‌کنید، می‌‌توانید با بلوکه کردن پول در بانک، کارت اعتباری دریافت کنید.

 

مدارک لازم برای تهیه روز راندوو (وقت پذیرش) جهت اقامت ترکیه

اقامت ترکیه و رزرو راندوو

۱٫ چهار قطعه عکس ٢. فرم ثبت نام راندوو ٣. پاسپورت ۴. کپی صفحه اول پاسپورت که دارای آخرین مهر ورود به ترکیه است ۵. کپی کارت اقامت (برای کسانی که تمدیدی هستند) ۶. بیمه نامه ٧. قرارداد نوتر شده منزل ٨. کپی سند صاحب خانه ٩. تائیدیه سند صاحب خانه١٠. نومره تاژ ١١. سوءپیشینه ١٢. درآمد ١٣. برگه سلامت از بیمارستان دولتی

به این نکته توجه داشته باشید که ٧ مورد اول برای رزرو راندوو ضروری است، اما سایر موارد، بستگی به مامور بررسی پرونده دارد، همچنین به این نکته توجه کنید که برای افراد زیر ١٨ سال، برگه تولد از کنسولگری الزامیست. همچنین برای این افراد و بالای ۶۵ سال، ارائه بیمه اجباری نیست.

توریست اپ در این مقاله تلاش کرد اطلاعات کاملی از شرایط مهاجرت کاری و توریستی برای اقامت ترکیه را ارئه دهد. اگر همچنان سوالی برای شما باقی بود، می‌توانید در ادامه نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: tehran.emb.mfa.gov.tr


مقالات مرتبط

۲۰ تا از جاهای دیدنی استانبول که نباید در سفر به ترکیه از دست داد

راهنمای سفر به ترکیه – حقایقی که قبل از سفر باید بدانید

۱۰تا از خوشمزه ترین غذاهای ترکیه ای که باید حتما امتحان کنید

لوکس ترین و بهترین هتل های استانبول و ترکیه

معروف ترین سوغات ترکیه و استانبول کدامند؟

کدام یک از راه های مهاجرت به ترکیه بهتر است؟

اقامت در ترکیه ، زندگی در کشور همسایه دوست داشتنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2
دیدگاه

  1. زینب طهرانی گفت:

    سلام.از توضیحات خوبتون متشکرم.یک سوال دارم.نومره تاژ چیست؟ از راهنمایی شما سپاسگزارم

    • تیم توریست اپ گفت:

      نمره ت ژ یا ت ج که معمولا تاژ خونده میشه کد ملی هست که دولت ترکیه بعد از گرفتن اقامت به یک فرد میده