alexa

آبشار مارگون ، الماس سپید شهر اردکان در استان فارس

آبشار مارگون ، الماس سپید شهر اردکان در استان فارس

آبشار مارگون ، الماس سپید شهر اردکان در استان فارس

علاوه‌بر آنکه استان فارس، استانی تاریخی و غنی از آثار باستانی است، دارای منابع طبیعی و زیست بومی بسیار زیبایی است. عموم مردم استان فارس را بر اساس آثار تاریخی و ملی چون تخت جمشید، پاسارگاد، مقبره کوروش، بناهای کهن و کاخ‌های به جا مانده از سلسله ساسانیان می‌شناسند اما استان فارس علاوه بر آثار تاریخی برجسته و شکوهمندش، دارای باغ ها، چشمه سارها و منابع طبیعی ارزنده‌ای است که می‌تواند حال و هوای طبیعتگران را تغییر دهد.

استان فارس برای گردشگران از تمامی ابعاد استانی است که گردشگران را هم از نظر آثار باستانیتاریخی و هم از نظر سیر و سیاحت به خود جذب می‌کند. بنابراین اگر تمایل به یک گشت و گذار تمام عیار دارید، بار سفر ببندید و به استان فارس، گنیجینه ی شعر، ادبیات، فرهنگ و هنر بروید.

در رابطه با شهر اردکان و شهرستان سپیدان، بایستی خاطر نشان کنیم که از لحاظ جغرافیایی شهرستان سپیدان واقع در استان فارس و در جنوب ایران قرار دارد. درواقع این شهرستان در فاصله ۷۰ کیلومتری شمال غرب شیراز، مابین شیراز و یاسوج واقع شده است.

از جاذبه‌های دیدنی استان فارس، آبشار مارگون در شهر اردکان است. شهر اردکان یا شهرستان سپیدان دارای گویش اردکانی بوده و دارای جاذبه های بسیاری ازجمله کوه‌هایی مانند کوه رنج، کوه برم فیروز و همچنین آبشارهای مارگون، چیکان، مورزیان است. علاوه بر آن شامل تنگه‌های غوره دان، آبسرد، تنگ بغدیون می‌باشد. شهرستان سپیدان زیبایی‌های و مکان‌های گردشگری بی شمار دیگری مانند دریاچه‌ها، چله گاه، پیست‌های اسکی، امامزاده‌ها نیز دارد. در این قسمت به شرح یکی از آبشارهای زیبای شهر اردکان بنام آبشار مارگون که همچون الماس سپیدی در استان فارس می‌درخشد، می‌پردازیم. در ادامه با توریست اپ برای آشنایی بیشتر با آبشار مارگون، این الماس سپید همراه شوید.

آبشار مارگون

ویژگی های آبشار مارگون

آبشار مارگون ازجمله آبشارهای زیبای ایران محسوب شده و در تمام فصول سال چشم اندازی خیره کننده دارد. همچنین یکی از آبشارهای بلند جهان به‌شمار می‌آید.

آبشارها ازجمله عناصر زیبایی‌های طبیعت بوده و ریزش و سرازیر شدن آنها از میان قلوه سنگ‌ها و کوه‌های سر به فلک کشیده، همواره تازگی و طراوت را به روح و روان فرد می‌بخشد. زیبایی‌های طبیعی و وصف ناپذیری که به گونه‌ای روحت با آن طبیعت بکر و ناب پیوند خورده و جان تازه‌ای می‌گیرد. اگر درصدد به دست آوردن آرامش خیال و ریلکسیشن هستید بایستی به دامان کوه‌ها و آبشارها بروید تا بتوانید خود را بازیابید.

آبشار مارگون نیز ازجمله آبشارهایی است که یکی‌از بهترین گزینه‌های گردشگری به حساب می‌آید.

صدای پُرقدرت چشمه سار و خروشان آبشار بر صخره‌ها و زمین، نمونه‌ای خارق العاده از طبیعت خداوندی است. بنابراین سفر به شهر اردکان استان فارس از بهترین گزینه‌های گردشگری برای تمامی افراد است. آبشار مارگون، الماس سپید استان فارس بلندایی در حدود هفتاد متر را داراست که در تمامی فصول سال همواه پُر آب بوده و تاج پُر خروشانش به صد متر می‌رسد. آبشار مارگون همانطور که از پیش گفته شد ازجمله بلندتریت آبشار جهان است که در دل شهرستان سپیدان خودنمایی و جلوه‌گری می‌کند.

برخی گویند که آبشار مارگون از لحاظ زیبایی، درخشش و شکوه با آبشار شوی دزفول برابری می‌کند. چشمه‌هایی در فراز کوهی که آبشار مارگون از آن سرازیر می‌شود، گردهم آمدند تا آبشار مارگون را خلق کنند. رودخانه‌ای نیز در دامنه کوه، آبشار سرازیر شده از دل کوه را در بر گرفته و تا حوالی شهر اردکان جریان دارد.

در انتهای رودخانه، آب همانند برکه‌ای بزرگ و پُرآب به رودخانه کُمهر می‌ریزد و می‌پیوندد.

آبشار مارگون

طبیعتگردی در جوار آبشار مارگون

آبشار مارگون هر طبیعت دوست و طبیعتگردی را به خود جذب می‌کند. ازجمله تفریحات گردشگران در کنار آبشار عکاسی، پیاده‌روی در هوای خوش با ترنم آبشار و صدای پرندگان، پیک نیک بر سنگ کلوخه‌های کنار چشمه و لذت از رودخانه‌ای که در دامنه کوهی که آبشار بدان می‌ریزد، همنشینی و آشنایی با فرهنگ محلی مردمان فارس، لذت دیدن چشم اندازهایی از عبور عشایر در منطقه، نظاره گر حیوانات اهلی، لذت درآوردن کفش‌ها و خیس کردن پاها در رودخانه، همگی ازجمله شیرینی‌های این سفر بکر طبیعتگردی است.

مسیر دسترسی به آبشار مارگون

برای رسیدن به آبشار بایستی حدود هشتصد متر از مسیر سنگفرش شده به سمت آبشار حرکت کنید. مسیر سنگفرش شده بسیار زیبا بوده و با اینکه بایستی از میان درختان و صخره‌ها عبور کنید به دلیل زیبایی طبیعت به هیچ عنوان طاقت فرسا نیست. پس از اتمام مسیر به صلابت خیره کننده آبشار می‌رسید که در دل کوهستان نمایانگر است.

سفر به آبشار مارگون دراواخر بهار و در فصل تابستان پیشنهاد می‌شود به دلیل آنکه در فصول بارش، بارش‌های بسیار شدید اما کوتاه در شهر اردکان حاصل می‌شود که البته یکی‌از ویژگی‌های بارز شهر اردکان محسوب شده و بسیار برای منطقه سرسبز آبشار مارگون پُر فایده و فرحبخش است و حتی چشم‌انداز آبشار در فصول بارانی نیز وصف ناپذیر و دیدنی است اما اگر خیال پیک نیک و تمایل به دیدن پرتو آفتاب بر صخره‌های کنار رودخانه را دارید بایستی در فصول گرما و نه بارانی به دیدن آبشار مارگون بروید. در فصول باران زا، بارش برف و باران و وزش‌های زمستانی بر آبشار مانع طبیعتگردی در ساعات طولانی می‌شود، درنتیجه در فصول گرما در شهر اردکان، آبشارها پُرآب و خروشان و رودخانه‌ها مفرح‌تر است و تفرجگاه بسیار عالی برای طبیعتگران و گردشگران است که در این حین اغلب توجه مردمان خونگرم جنوب به‌خصوص شیرازی‌ها را به خود جلب می‌کند.

آبشار مارگون

لوازم ضروری برای طبیعتگردان

ازجمله لوازم ضروری که هر طبیعت گردی بایستی با خود همراه داشته باشد آب و خوراکی است. به دلیل آنکه در اطراف آبشار مارگون اغذیه فروشی و یا رستورانی نیست و بایستی با خود مقداری خوراکی و نوشیدنی همراه داشته باشید. کفش مناسب جهت گذر از صخره‌ها و جنگلی که بایستی برای رسیدن به آبشار طی کنید، سایه‌بان یا کلاه‌های لبه‌دار برای جلوگیری از پرتو نور خورشید به صورت، استفاده از لباس‌های راحت مختص به طبیعتگردی، استفاده از کرم ضد آفتاب، زیرانداز و دیگر وسایلی که فکر می‌کنید بودنشان ضروری است، با خود به همراه داشته باشید.

همچنین ناگفته نماند که همواره بایستی مراقب فضای سبز و محیط زیست بوم خود، این منابع طبیعی ارزشمند که همچون گنجینه‌هایی در سرزمین عزیزمان می‌درخشند، محافظت کنیم.

با نصب رایگان توریست اپ بر گوشی‌های هوشمندتان می‌توانید در هر زمان از تمامی اطلاعات گردشگری اعم از تورهای داخلی و خارجی، مناطق دیدنی، مسیرهای دسترسی، وضعیت آب و هوا، اقامتگاه و اجاره سوئیت یا رزرو هتل، استراحتگاه‌ها، رستوران‌های محلی، مناطق بومی و گردشگری و موارد دیگر اطلاع حاصل کنید و سفری مطمئن با اعضای خانواده‌تان داشته باشید.

جهت دانلود اپلیکیشن توریست اپ کلیک کنید

توریست اپ همسفر همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *