alexa

آبشار آب سفید، عروس آبشارهای لرستان

آبشار آب سفید، عروس آبشارهای لرستان

آبشار آب سفید، عروس آبشارهای لرستان

استان لرستان غنی‌از مناطق بکر طبیعی است. سفر کردن به استان لرستان شما را با زیبایی‌های وصف ناپذیری در طبیعت آشنا خواهد کرد که تمایل به دل بریدن نخواهید داشت. ازجمله زیبایی‌های شکوهمند استان لرستان، آبشار آب سفید است که مانند نگین انگشتری، شهر الیگودرز را مزین کرده است. این جلوه خداوندی عروس آبشارهای استان لرستان بوده که با جلوه‌گریهایش، هر گردشگر و طبیعت دوستی را به خود مجذوب می‌کند. بالغ بر ۳۳ رودخانه در استان لرستان در جریان است که آبشار آب سفید بلندترین و خروشان‌ترین آنهاست. همچنین از آبشار آب سفید به عنوان بلندترین آبشار ایران یاد می‌شود.

توریست اپ شما را به ویژگی‌های این خلقت خداوندی آشنا کرده و جهت سهولت در دسترسی به آبشار آب سفید با شما همراه خواهد بود.

موقعیت جغرافیایی

آبشار آب سفید واقع در جنوب شرقی استان لرستان در دامنه و کمربندی کوه‌های زاگرس قرار گرفته است. برای دیدن این آبشار خروشان بایستی به شهر الیگودرز در استان لرستان سفر کنید. آبشار آب سفید دارای ارتفاعی حدود ۷۰ متر است. در فصول خنک و بهاری مانند بهار و تابستان که آب آبشار پُربار و فوران می ‌شود، عرض تاجش به حدود ۸ متر می رسد. گفتنی است که آبشار اب سفید به یکی‌از رودهای لرستان بنام رودبار پیوسته و سرانجام به رودخانه دز می‌رسد و در آن جمع می‌شود. زمین شناسان بر این باورند که آبشار آب سفید حاصل فرسایشات زمین بر اثر جریان آب در مدت چندین هزار سال در منطقه بوده است.

آبشار آب سفید

نام گذاری آبشار آب سفید

بر اثر ترکیب هوا با آب های خروشان آبشار سفید،حباب‌ها و ذرات سفید رنگی پدید می‌آید که باعث می‌شود آبشار سفید در چشم بیننده به نظر رسد، بر همین منوال نام آن را آبشار آب سفید برگزیدند

لازم به ذکر است که در گویش لرستانی به آن اسبید نیز گویند. همچنین آن را به اسامی دیگری ازجمله آبشار سفید آب و یا آبشار سفید نیز می‌خوانند

فصل بازدید از آبشار آب سفید

بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فوق العاده خاص و ناب طبییعت در فصل‌های بهار و تابستان است. بطور کلی علت عمده بازدید از هرگونه آبشاری در فصل‌های بهار و تابستان به این خاطر است که آبشار در اوج فورانی آب بوده و اصطلاحا آبشار پُرآب و خروشان تر از فصول پاییز و زمستان است. درنتیجه بازدید از آبشار آب سفید بهترین گزینه برای تعطیلات نوروزی و تعطیلات تابستانه است. در این زمان هوای دلچسب خنک و بهاری هر طبیعت دوستی را بر سر ذوق می‌آورد. به دلیل آب و هوای کوهستانی استان لرستان، دیدن از آبشار در فصول پاییز و زمستان کمی خنک‌تر از فصول گرما بوده و اگر در فصل سرما به این منطقه ناب می‌روید بایستی از لباس‌های گرم استفاده کنید.

آبشار آب سفید

ویژگی های آبشار آب سفید

گفتنی است آبشار آب سفید از دل کوه‌های مرتفع سر به بیرون آورده و به رودخانه‌های مجاور سرازیر می‌شود. جنگل های و پوشش سرسبز منطقه، جلوه گری‌های آبشار آب سفید را بیش از پیش نمایان می‌کند. رودخانه‌های پُرآب در جوار روستاهای منطقه از چشم اندازهای دیگر آبشار آب سفید است. بایستی به گرشگران عزیز خاطر نشان کنیم که این منطقه، یکی‌از مناطق ییلاقی شهر الیگودرز محسوب می شود و با وجود درختان پُربار بلوط و گردو می‌توانید از استراحت در زیر سایه های شاخ و برگهای درختان بهره‌مند شوید. آنچه که برای مردمان اهالی الیگودرز علاوه بر آبشار آب سفید شایان اهمیت است، عبادتگاه (مومد حسن) است که در راستای آبشار آب سفید قرار گرفته است.

از دیگر ویژگی‌های آبشار آب سفید، سد پُرخروشان خان است. خروشان از نظر پُرآبی و فوران آبی که از آبشار آب سفید سرازیر می‌شود. سالم‌ترین و مرغوب‌ترین آبی که در منطقه روان است از آبشار آب سفید می‌ریزد.

همانطور که پیش از آن گفته شد در فصول گرما عرض تاج آبشار از نظر پُرآبی حتی به پانزده متر نیز می‌رسد.

گشت و گذار در جوار آبشار آب سفید

آبشار آب سفید به دلیل رنگ سپید خروشانش از میان کوه تازگی را به روح و روان فرد می‌آفریند و برای برطرف کردن خستگی شبانه‌ روزی کاری در شهرهای بزرگ صنعتی، چه جایی بهتر از طبیعتگردی آن هم در کنار بلندترین و ناب‌ترین آبشار ایران که از نظر زیبایی و طراوت، لغب عروس آبشارها را به خود احتصاص داده است.

پیاده‌روی، طبیعتگردی، کوهنوردی، عکاسی، برقراری پیک نیک با دوستان و خانواده، همچنین دوچرخه سواری ازجمله تفریحات در این منطقه ییلاقی است.

تجربه ای خاطره‌انگیز و فراموش نشدنی در دل طبیعت پاک و خالص را می‌توانید در یک چشم انداز بکر و غنی از خلقت خداوندی داشته باشید.

علاوه‌بر خوشگذرانی در کنار آبشار، امکاناتی برای رفاه حال گردشگران در محدوده نظیر غرفه‌های اغذیه فروشی، صنایع دستی، استراحتگاه و همچنین نمایشگاهی که شما را با فرهنگ غنی مردمان اهالی روستا، شهر و استان آشنا می‌سازد، ایجاد کرده‌اند. همچنین در آینده‌ای نه چندان دور نیز قرار بر این است امکانات تفریحی بیشتری ازجمله تله کابین، پیست اسکی، پیست دوچوخه سواری، باغ وحش، پیست تیر اندازی، آلاچیق، جایگاهی برای ماهیگیران و غیره تدارک ببینند.

مسیر دسترسی

درفاصله پنجاه کیلومتری شهر الیگودرز، واقع در منطقه پیشکوه ذلقی، آبشار خروشان آب سفید قرار گرفته است. قاعدتا برای دیدن آبشار آب سفید بایستی به سمت شهر الیگودرز برانید و پس از آن مسیر آبشار را در پیش گیرید. گفتنی است که فاصله‌ای حدود ۷۵ کیلومتر میان الیگودرز و آبشار است. اگر برای ادامه مسیر درصدد استفاده از خودرو برآیید بایستی جاده کوهستانی را طی کنید که حدود دو ساعت زمان می‌برد اما اگر جاده سنگ فرش را با پای پیاده طی کنید مسیر کوتاه تر بوده و فقط حدود پانزده دقیقه زمان صرف می‌شود. بنابراین مسیر پیاده‌روی هم در زمان صرفه‌جویی می‌شود و هم پیاده‌روی جزئی از طبیعت گردی نیز محسوب می‌شود و چه بهتر که مسیر سنگ فرش را پیمود.

با نصب رایگان توریست اپ در گوشی‌های هوشمندتان، می‌توانید از اطلاعات گردشگری کاربردی و فراوانی ازجمله مناطق دیدنی، اقامتگاه، سوغات، مسیرهای دسترسی به مناطق، شرایط آب و هوایی، انواع تورهای داخلی و همچنین تورهای خارجی ، مراکز خرید، رزو سوئیت، هتل و مسائلی از این نظر مطلع شده و با خیالی آسوده مسیر گردشگری خود را انتخاب کنید. توریست اپ، اپلیکیشنی سودمند در تمام لحظات سفر همراه شماست و در تمامی ساعات شبانه روزی آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما می‌باشد.

دانلود اپلیکیشن توریست اپ

توریست اپ همسفر همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *